Jak sprawdzić i przesłać plik do druku?

Oceń Artykuł

Drukowanie wizytówek to proces, który składa się z kilku elementów. Najpierw musimy wykonać projekt, następnie sprawdzić wszystkie parametry i dostosować je do drukarni. Konieczne jest również dobranie papieru, dopasowanie wymiarów oraz wielu innych szczegółów. A gdy już wszystko wydaje nam się gotowe, sprawdzamy po raz kolejny. Pamiętajmy, że jeden błąd może kosztować nas konieczność powtarzania projektu, dlatego dobrze wiedzieć, jak sprawdzić i przygotować plik do druku.

Drukowanie wizytówek – sprawdzanie pliku

Kolor

Przygotowując wizytówki, możemy podzielić je na trzy rodzaje pod względem koloru:

4+4 – wizytówka w pełnym kolorze

4+1 – front wizytówki w pełnym kolorze, tył w jednym kolorze

4+0 – w przypadku wizytówki jednostronnej, front w pełnym kolorze, tył biały

Warto pamiętać również o dostosowaniu nasycenia czerni. Podczas przygotowania wizytówki do druku, możemy postawić na dwa rodzaje:

czerń zwykła – dobra dla tekstów i kodów kreskowych, nieodpowiednia dla grafiki

czerń nasycona – najlepsza dla grafiki oraz bloków czerni

Rozmiar wizytówki

Zanim oddamy wizytówkę do druku, sprawdźmy, czy zgadza się rozmiar projektu. Najpopularniejsze są wymiary 90 mm x 50 mm (postać horyzontalna) oraz 50 mm x 90 mm (postać wertykalna). Czasem, choć rzadko, stosuje się również rozmiary 85 mm x 50 mm oraz 90 mm x 55 mm.

Projekt wizytówki - Transport na piątkę - Wizytówka dla taksówkarza
Wizytówka – Transport na piątkę

Szczegół projektu – o czym pamiętać?

Przy ostatecznym sprawdzaniu pliku, który chcemy przeznaczyć do druku, musimy pamiętać o:

– ustawieniu kolorów w trybie CMYK

– rozdzielczości grafiki: min. 300 dpi

– spadach: min. 2 mm z każdej strony

– marginesach: ok. 2-3 mm z każdej strony

– przekształceniu wszystkich czcionek na krzywe

Rodzaj pliku

Choć drukarnie w dzisiejszych czasach przyjmują praktycznie każdy rodzaj pliku, to jednak najbezpieczniej jest wysłać plik w formacie PDF lub TIFF. Są to rodzaje plików, zapewniające nam najlepszą jakość wydruku i obsługiwane właściwie przez wszystkie urządzenia.

Wysłanie pliku w innym formacie może przełożyć się na jakość obrazu lub treści, a czasami nawet zniekształcić cały projekt.

Przygotowanie wizytówek do druku – nie taka łatwa sprawa

Samodzielne przygotowanie wizytówki do druku może okazać się zadaniem bardzo trudnym, zwłaszcza dla osób, które nie znają podstaw DTP i nie wiedzą, jakie możliwości mają współczesne drukarnie. Nasz poradnik na pewno pomoże stworzyć ciekawy projekt i przygotować plik do wysłania, pamiętajmy jednak, aby w wiadomości do drukarni zaznaczyć, iż jest to tylko szkic projektu, a nie gotowa forma do druku.

Projekt wizytówki - Żyj kolorowo - Wizytówka uniwersalna
Wizytówka – Żyj kolorowo

Warto również poprosić pracowników drukarni o ocenę projektu. Sprawdzą oni, czy wszystkie parametry się zgadzają i zdecydują, czy to, co znajduje się w pliku, nadaje się do przedłożenia na papier, a jeżeli coś będzie nie tak, poproszą o poprawki.

Jeżeli nie mamy pewności, czy sami poradzimy sobie z projektem wizytówki, najlepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Taki sposobem będziemy mieć pewność, że otrzymamy nie tylko projekt ciekawy, ale również z poprawnie ustawionymi parametrami, od razu przygotowany do druku. Stworzenie projektu samemu może być fajną zabawą, jednak wymaga czasu i pewnego rodzaju wiedzy. Czasem warto zwrócić się o pomoc do kogoś, kto zajmuje się tym na co dzień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish