Jak zaprojektować roll-up z nadrukiem na targi lub konferencję?

Oceń Artykuł

Firmy poligraficzne oferują swoim klientom całą gamę produktów. W dzisiejszych czasach mają one pełne ręce roboty, drukując wszelkiego rodzaju ulotki, plakaty czy broszury reklamowe. Posiadają szeroką ofertę, którą mogą indywidualnie dostosować do konkretnych potrzeb klienta.
Ciężko znaleźć w obecnych czasach dużą firmę, która nie korzystałaby z drukarni w celach marketingowych lub szkoleniowych. Korporacje wypuszczają całe serie kalendarzy, folderów promocyjnych czy broszur reklamowych, na których w centralnym miejscu prezentują logo lub konkretny produkt. Reklamy wielkoformatowe możemy spotkać praktycznie na każdym kroku, czy to w formie dużego banneru, czy mniejszego plakatu umieszczonego na słupie ogłoszeniowym. Plakaty również wykorzystują firmy na wszelkiego rodzaju targach branżowych czy konferencjach tematycznych. Na tego typu eventach zazwyczaj możemy spotkać stanowisko danej firmy, przy którym jej pracownicy prezentują gościom swoją ofertę handlowo-usługową oraz rozdają ulotki przedstawiające osiągnięcia swojej firmy. W pobliżu takiego stanowiska spotkać możemy także roll up’y. Czym jest roll up i jak go skutecznie zaprojektować? Zobaczmy.

Roll-up – co to jest?

Roll- up to nic innego jak plakat reklamowy rozwinięty na stojaku. Na pewno każdy z nas choć raz widział podobne konstrukcje czy to przy wyspach w galeriach handlowych, czy przy okazji różnego rodzaju festynów organizowanych w naszych miejscowościach. Roll- up zbudowany jest z 4 podstawowych elementów: stojaka, prowadnicy, walca z korbownicą oraz afisza. Jest on lekki, łatwy w montażu i bezproblemowy w przemieszczaniu. Dzięki temu jest najbardziej popularną formą reklamy wystawienniczej na wszelkiego rodzaju targach czy tym podobnych eventach. Roll- up’y zazwyczaj produkowane są w kilku standardowych rozmiarach, jednakże wykonanie innego formatu na specjalne zamówienie również jest możliwe.

Jak zaprojektować roll up? - Roll up netprint
Jak zaprojektować roll up?

Jak zaprojektować roll- up, aby przyciągał uwagę i był pozbawiony wad?

Projektując plakat, który ma być wystawiony w formie roll- upu, pamiętajmy o podstawowych zasadach, odnoszących się także do innych rodzajów reklamy.

1) Spady

Temat poruszany wielokrotnie, jednakże w dalszym ciągu nie zawsze zapamiętywany. Wiele osób projektujących grafikę zapomina o dodaniu spadów do projektu. Po wysłaniu pliku do drukarni i wydrukowaniu go otrzymamy produkt niepełnej jakości, z nieestetyczną białą obwódką dookoła. Nie zmieni to jakości plakatu, jeżeli na obrzeżach grafiki nie będzie żadnego istotnego elementu. Jeśli jednak umieścimy tam coś istotnego to pamiętajmy, że może zostać odcięte. Otrzymamy wtedy niepełne logo lub niepełny tekst. Niby mała rzecz, ale jakże istotna przy efekcie finalnym.

2) Zmiana barw na kolory CMYK

Kolejna kwestia oczywista dla doświadczonego grafika. Jeśli wyślemy do drukarni plik korzystający z innej palety barw, to kolory na plakacie mogą się w znaczny sposób różnić od tych, jakie widzimy na ekranie komputera. Kolory zostaną automatycznie przekonwertowane, co może skutkować ich innym nasyceniem oraz głębią. W efekcie na plakacie znajdzie się grafika, która nie będzie odzwierciedlała pierwotnych intencji.

Elegancko i skutecznie - Roll up netprint
Elegancko i skutecznie – Roll up netprint

3) Dobranie odpowiedni papier do wydruku

Na etapie projektowania musimy zdecydować o rodzaju papieru, na jakim powstanie nasz plakat. Jeżeli będziemy prezentować roll up w pomieszczeniu, to jakość papieru może być nieco niższa. Jeśli jednak narazimy go na wilgoć i działanie promieniowania UV- to musimy dokładniej dobrać rodzaj papieru. Istotną kwestią jest również czas, w jakim będziemy użytkować nasz roll-up. Mocniejszy papier powinniśmy wybrać w przypadku, gdy celem roll up’u jest wielomiesięczna kampania, a nasz plakat będzie wystawiany wielokrotnie. Na jednorazową wystawę wystarczy niższa jakość papieru. Firmy poligraficzne proponują różne rodzaje papieru, jak również nośniki z domieszką komponentów PCV. Papier można również zalaminować, aby uzyskać wyższą trwałość.

4) Odpowiedni dobór barw i rozmieszczenie elementów

Istnieje kilka podstawowych zasad, mówiących o tym, w jaki sposób dobrać paletę barw do swojego projektu. W sieci można znaleźć wiele programów, które w tym pomagają. Jeśli chodzi o odpowiednie rozmieszczenie elementów na plakacie, to jest to sprawa kluczowa. Harmonijne i estetyczne ustawienie poszczególnych składowych plakatu sprawi, że będzie on przyciągał wzrok i wywoływał pozytywne emocje u osób, które na niego spojrzą. W ten sposób dużo łatwiej zachęcić kogoś do tego, aby podszedł do naszego stoiska, a wtedy już można takiego kogoś zaciekawić, opowiadając ze szczegółami o osiągnięciach i działalności naszej firmy.

Roll- up nie bez powodu zyskał swoją popularność wśród firm uczestniczących we wszelkiego rodzaju targach i konferencjach. Jest łatwy w obsłudze, a przy tym można go swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Chwytliwe hasło reklamowe w połączeniu z tego rodzaju prezentacją może przynieść firmie znaczne zyski w przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
pl_PLPolish